10 آبان، 1396

سبک بازی‌ ورزشی

ورزش را دوست داریم حتی دیجیتال

شاید ساده‌ترین مطلبی که قرار است در مورد سبک‌های بازی بنویسم، نوشتن در مورد سبک بازی‌های ورزشی است. این سبک آنقدر مورد توجه است که خیلی از شما خوانندگان گرامی با آن آشنایی کامل دارید. شاید بتوان گفت عامل اصلی که این سبک ایجاد شد، علاقه‌مندی وافر مردم به ورزش بوده است، حال یا به عنوان ورزشکار، یا به عنوان تماشاگر، ورزش به میزان کافی جذابیت دارد که حتی اگر آن را انجام هم ندهیم، از تماشاکردن یک رویداد ورزشی لذت ببریم.

شاید تصور اینکه بازی‌های ورزشی را بتوانیم با کنسول بازی یا سیستم‌های رایانه‌ای انجام بدهیم، بسیار جذاب بود تصوری که به واقعیت پیوست. شاید بتوان گفت FIFA و PES دو بازی بسیار معروف در این سبک هستند که در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته‌اند.

بعد از برگزاری هر المپیک نیز یک بازی با همان نام تولید می‌شود که تمامی بازی‌های المپیکی را شبیه‌سازی کرده و کاربران می‌توانند با بازیکنان مورد علاقه خود به رقابت بپردازند.

جذابیت این سبک به انداز‌ه‌ای است که بسیاری از بازیکنان سرشناس جهان نیز به این بازی‌ها مشغول هستند. اگر کمی به سال‌های دور برگردیم، به خاطر می‌آوریم که بازی‌های ورزشی از گرافیک بالایی برخوردار نبود‌ند، اما امروزه تمامی حرکات ریز بازیکنان هم مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال حتی به نحوه خوشحالی کردن بازیکنان فوتبال بعد از زدن گل هم توجه شده تا نزدیک ترین حالات بازیکنان را شبیه‌سازی کنند.

نخستین بازی که در این سبک ساخته شد بازی تنیس بود که قابلیت بازی دو نفره داشت. بازی‌هایی ورزشی دیگر مانند تیراندازی، شنا، وزنه‌برداری، بسکتبال، والیبال، هندبال، ماشین‌سواری، موتورسواری و از همه مهم‌تر فوتبال نمونه‌هایی هستند که در سبک ورزشی می‌توان دید.

بازی‌های ورزشی ممکن است بصورت تک نفره طراحی شوند یا چند نفره، اما مطمئنا بازی چند نفره از جذابیت بیشتری برخوردار است. یکی از ویژگی‌های مهم این سبک بازی‌ها این است که امکان برگزاری لیگ بر روی آنها وجود دارد. در کشورهای مختلف از جمله ایران نیز شاهد برگزاری لیگ‌های حضوری با استفاده از این سبک بازی‌ها هستیم و به امید به خدا در نارلیگا بزودی شاهد برگزاری این گونه لیگ‌ها بصورت استانی یا کشوری هستیم.